Žieminės padangos ir saugumas kelyje

žieminės padangosŽiemą vairavimas daug ekstremalesnis nei vasarą ir su tuo susiduria kiekvienas vairuotojas. Kiek kartų esame girdėję, kad net naudojant žiemines padangas automobilis kelyje (nuokalnėje ar posūkyje) slydo ir pradėjo suktis ratu ar į šoną. Taip gali būti dėl netinkamai parinktų padangų, nes žieminės padangos juk turi skirtingas charakteristikas. Vis dėlto, toks pavojus slysti kelyje gali pasitaikyti dėl provėžų, iš kurių iššokus važiuojant didesniu greičius automobilis gali prarasti stabilumą. Sakysite, kad taip gali nutikti tik kaimo keliuose? Galbūt tame yra dalis tiesos, bet tik dalis! Saugumu kelyje reikia rūpintis tiek važiuojant miesto keliais, tiek kitose teritorijose. Be to, juk nėra taip, kad važinėjate tik mieste arba tik kaime. Žmogaus poreikiai yra dideli ir jie tik auga… Todėl keliauti gali prireikti bet kur! Niekada nežinome, kur nuves gyvenimo keliai, todėl žiemines padangas rinkimes apgalvotai. Išnagrinėkite visas žieminių padangų rūšis, pagalvokite apie dažniausius jūsų vairavimo poreikius, mėgiamą greitį, dažniausiai važiuojamų kelių sąlygas. Būtent pagal tai ir pagal gamintoją pirkite naujas automobilio padangas.

Kokios yra žieminės padangos ir kodėl jas labiau verta naudoti nei universalias sužinosite, jei skaitysite toliau. Universalio padangos pritaikytos ir žiemos, ir vasaros sąlygoms, vadinasi, jos neturi tokių unikalių savybių, kurias turi specifinės konkrečiam sezonui skirtos vasarinės arba žieminės padangos. Universalios padangos tikrai neturi tokio gero sukibimo su kelio danga, kokį turi žieminės padangos. Dėl šios priežasties (pėsčiųjų, vairuotojo ir keleivių saugumo) specialistai rekomenduoja šaltajam metų sezonui naudoti žiemines padangas. Žieminių padangų sukibimas geresnis, vadinasi, jų stabdymo nuotolis yra mažesnis ir kyla daug mažesnė rizika sukelti auto įvykį ar tapti jo auka. Kalbant apie žieminių padangų protektoriaus raštus, jie nėra vienodi. Be to, žieminės padangos gaminamos iš skirtingo kietumo mišinio, kas ir suteikia skirtingas savybes vairavimo metu. Mišinys gali būti kietas, vidutinio kietumo ir minkšto. Nepamirškime ir dygliuotų padangų, nors jos perkamos ir rečiau. Kodėl rečiau? Nes jos kelia itin didelį triukšmą, o tai nepageidaujamas minusas ir, jei neklystame, nuo jų važiuojant didesniu greičiu gali skraidyti atplaišos, kurios apsunkintų kitų vairuotojų važiavimo sąlygas (matomumą kelyje). Kalbant apie kitų žieminių padangų charakteristiką, tai kieto mišinio susidėvi lėčiausiai, o su minkštomis galėsite važinėti trumpesnį laiką, nes protektorius susidėvės kiek greičiau. Todėl optimaliausias variantas, sakytume, yra vidutinio kietumo padangos iš žinomo ir patikimo gamintojo. Kietos žieminės padangos geriausią sukibimą turi ant sausos kelio dangos, o minkšto atvirkščiai – slidžios ir apsnigtos kelio dangos. Padangas rinkitės pagal tai, ar dažniau važinėjas kelininkų nuvalytais ir nubarstytais keliais ar retai važinėjamais kaimuose, kur sąlygos apsunkintos. Į dažniausiai užduodamus klausimus jau atsakėme, o dabar norime duoti vieną kitą patarimą dėl saugumo.

Žinome, kad vairuotojai dažnai nepaiso padangų keitimo nustatyto termino ir padangas keičia pagal oro sąlygas. Norime už tai pagirti, nes motulė gamta vis dažniau krečia išdaigas, tačiau šiukštu nedelskite per ilgai, nerizikuokite! Jei pirktas naujas žiemines padangas pirkote kitam sezonui, galite jas saugiai laikyti, joms nieko neatsitiks. Jei perkate dėvėtas padangas, tokiu atveju atkreipkite dėmesį, ar nepasibaigęs jų eksploatavimo laikotarpis arba sandėliavimui skirtas laikas. Įsitikinkite, kad jos bus dar tinkamos naudoti bent vienam ateinančiam sezonui. Ir elementariausias patarimas saugumui kelyje – neviršykite leistino greičio bei vairuokite tik blaivūs! Šie du dalykai geriausia saugumo priemonė jums, jūsų artimiesiems ir kitiems žmonėms.